top of page
Ara

'Özel dedektifiniz' başınıza bela olabilir!

Özel Dedektifler Derneği Başkanı İsmail Yetimoğlu, sahte özel dedektifler ile ilgili konuştu: Her ay 20-30 kişiden şikayet alıyoruz. Telefon ve maille yapılan şikayet başvurularını saymıyorum...

Özel Dedektifler Derneği Başkanı İsmail Yetimoğlu, Türkiye’de özel dedektifliğin standartlarını ve sınırlarını düzenleyen yasa olmadığını ve bu durumdan kaynaklı sorunlar yaşandığını söyledi.

Yetimoğlu, bu alandaki boşluğun kötü niyetli kişilerce suistimal edildiğine işaret ederek, hiçbir ticari kuruluşu, sabit bir mekanı olmayan, sahte isim ve unvanla kolaylıkla bir ya da birden çok web sitesi oluşturulup sadece cep telefonu bilgisini paylaşan veya asılsız adres beyanlarıyla internetten reklam veren bazı kişilerin vatandaşları ağına düşürdüğünü, dolandırıp tehdit ve şantaj yaptığını belirtti.

‘BU KONUDA HER AY 20-30 ŞİKAYET ALIYORUZ’

İnternette özel dedektiflik yaptığını iddia eden kişilerin çeşitli bilgisayar programları, GSM casus programları, gizli kamera veya benzeri cihazların satışının yanı sıra ağına düşürdüğü kurbanlarının özel yaşamına müdahale ederek suç işlediğini söyleyen Yetimoğlu, şu bilgileri verdi:

“Bu şahısların büyük çoğunluğu sahte adres ve yönlendirmeli sabit telefon numaralarıyla özel dedektiflik firması olduğunu göstererek gerçek isimlerini gizledikleri veya iki isimli olup tek ismini kullanarak uyduruk firmalarla gerçekmiş gibi davranıp hem kamuoyunu yanıltıyor hem de dolandırdığı kişilerin haklarında şikayetçi olmasını engelliyor. Hiçbir vasfı olmayan, iş güç sahibi olamamış, kabadayı, sabıkalı insanlar web sitesi kurup, reklamlar vererek özel dedektiflik yapıyor. Bunlar gerçekleştirilmesi mümkün olmayan vaatlerde bulunarak mağduriyet yaratıyor.” diyen Yetimoğlu, özel dedektiflik hizmetine ihtiyaç duyan kişiler ile ilgili de şunları söyledi:

“Vatandaşlar, özel bilgilerini veriyor, parasını veriyor, karşılığında da hizmet alamadığı gibi tehdit ve şantajlarla karşılaşarak mağdur oluyor. Bu kişiler, özel bilgilerine eriştiği başvurucu ile hakkında delil topladığı kişilerden zorla maddi çıkar elde ediyorlar. Bu konuda her ay 20-30 kişiden bizatihi şikayet alıyoruz. Telefon ve maille yapılan şikayet başvurularını saymıyorum. Bu durum hem vatandaşları hem de mesleğin gelişimini olumsuz etkiliyor. Dernek olarak bu konuda yıllardır kamuoyuna bilgilendirme yapmaya çalışıyoruz. Ahlaki ve hukuki dayanağı olan konularda hizmet verilmesini sağlıyoruz” dedi.


İNTERNETTEN DEDEKTİF BULANLARIN YÜZDE 90’I DOLANDIRILIYOR

Talepte bulunanların yeterince araştırma yapmadan, sadece internette gördükleri telefon numaraları ve adresler üzerinden bu tür kişilerle irtibata geçmelerinin büyük hata olduğuna dikkati çeken Yetimoğlu, bu şekilde özel dedektiflik hizmeti alma arayışına girenlerin yüzde 90’ının dolandırıldığına işaret etti.

Yetimoğlu, çoğunlukla sevgilisinden veya eşinden şüphelenenlerin özel dedektif aradığını belirterek, dernek olarak yargıya intikal etmemiş böylesi bir konuda hizmet verilmemesi gerektiğini, bunu ahlaki ve hukuki bulmadıklarını ifade etti.


‘BİZ DERNEK OLARAK BU DURUMDA HİZMET VERMİYORUZ’


Özel ilişkilerde ortaya çıkan şüphe üzerine hareket etmenin ve bu konuda delil toplamak için özel dedektiflik hizmeti vermenin sakıncalarını dile getiren Yetimoğlu, “Biz dernek olarak bu durumda hizmet vermiyoruz. Şüphe üzerine delil elde edildiğinde öngörülemeyen olaylar yaşanabiliyor, kadına şiddet gibi… Konunun hukuki dayanağı olmalı” şeklinde konuştu.

Yetimoğlu, Türkiye genelinde ÖDD’ye kayıtlı 127 üyeleri bulunduğunu, bunların çoğunluğunun bireysel, 5’inin kurumsal üye olduğu, özel dedektifliği suistimal eden 12 üyeyi geçmişte ihraç ettiklerini sözlerine ekledi. (ANKARA/AA)


36 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Aldatan eşler yapıp ettiklerinin sonuçlarından sıyrılmak için aldatma ilişkilerini eşlerinden gizlemeye çalışırlar. Gizlemek için de daha önce yapmadıkları şekilde yalan söylemek dahil farklı davranma

bottom of page