Türkiye'de Profesyonel Araştırma Hizmetleri
Güven İçerisinde Nasıl Hizmet Alınmalıdır?

Özel Dedektife ihtiyaç duyan kişiler, öncelikle hizmet alacağı dedektifi iyi tanımalıdır. İnternette yüzlerce reklam ve ilanları olan dedektifi analiz etmelidir. Doğru ve güvenilir bir hizmet alabilmek için öncelikle, dedektifin vergi mükellefi ve Özel Dedektifler Derneği (ÖDD) üyesi olup olmadığını araştırmalıdır.
 
Özel Dedektifi ofisinde ziyaret edip kurumsal bir kimliğe sahip olup olmadığını incelemelidir.  İnternette araştırıldığında sahte isimlerle onlarca değişik firma, adı altında internet sitesi açarak dernek üyeliği veya ticari bir firması olmadan birçok kişiyi mağdur eden çok sayıda sahte dedektiflerin olduğu bilinmektedir. ÖDD, dolandırıcı olarak tabir edilebilecek söz konusu dedektiflik şirketleriyle hukuki mücadelesini sürdürmektedir. Ayrıca,  T.B.M.M'de yasa tasarısı olarak bekleyen "Özel Dedektiflik Yasası"nın bir an önce yasalaşması için çalışmalarını sürdürmektedir.

 


Ücretlendirme

Her işin niteliği, bölgesi ve çalışma koşulları farklılık içerdiğinden ücretlendirme karşılıklı görüşmede belirlenmektedir.

Ön görüşmelerde danışmanlık hizmeti ücrete tabi olup sözleşme imzalanmasını takiben alınan danışmanlık ücreti, hizmet bedelinden düşürülür. 2019 yılı itibariyle danışmanlık ücretimiz 200.- TL olarak belirlenmiştir.

-Tüm işler sözleşmeye dayalı olarak yapılır.

-Hukuksal dayanağı olmayan hiç bir iş kabul edilmez.

-Üçüncü şahıslara kesinlikle bilgi verilmez.

-Yapılan çalışma sonucunda elde edilen bilgi ve belgeler kesin doğruluğu teyit edildikten sonra müşteriye teslim edilir.

-Karşılıklı görüşmede belirlenen ücretin %60'ı peşin , %40'ı ise iş bitiminde alınır.

-Karşılıklı görüşmede anlaşma sağlanan işlerde tüm masraflar dahil olarak ücret belirlenip sözleşmeye yazılır.

-Müşteriden sözleşmede belirtilen tutarın dışında ekstra hiçbir ücret talep edilmez. 

-Fiyatlara KDV dahil değildir.

 

-Ödemeler nakit veya kredi kartı ile gerçekleştirilebilir.

 

-Tüm görüşmelerin ofisimizde yapılması müşteri açısından önemlidir. Müşterinin, kurumsal yapımızı ve çalışma sistemimizi görmesi, değerlendirmesi açısından ofisimizde görüşmeyi uygun bulmaktayız.

-Geçerli bir sebeple ofisimize gelemeyen müşterinin talepleri doğrultusunda, ofis dışında görüşme yapılabilmektedir. 

Sözleşme Yapma ve Ücret Belirleme Kriterleri

-Özel Dedektifler Derneği (ÖDD) Mesleki Etik Kurallar ve Çalışma Yönetmeliğine bağlı kalarak müşterinin talep ettiği hizmetlerin açıkça yazıldığı sözleşme imzalanır.

-Taahhüt edilen araştırma konuları açıkça yazılarak sözleşmede belirtilir.

 

-Taahhüt edilen işin sonuçlandırılma süresi belirlenerek sözleşmeye yazılır.

 

-Araştırma konularının ücretlendirilmesi yapılacak işin konusu ve içeriği dikkate alınarak tüm masraflar dahil olarak belirlenerek sözleşmeye yazılır.​

Gizlilik

 

-Özel Dedektifler, çalışmaları sonucu edindiği bilgileri sözleşme yaptıkları müşterileri dışında üçüncü kişilere açıklayamaz.

-Ancak, kamu adına takibi gerekli bir suç işlendiği yolunda bilgi edinildiği takdirde bilgi ve belgeler Cumhuriyet Savcılığına derhal bildirilir.